25.08.2015

Najbliższy Wschód - Suwalszczyzna

Widok na północno-wschodnią część Suwalskiego Parku Krajobrazowego z punktu widokowego "U Pana Tadeusza" (225 m n.p.m.) we wsi Smolniki
Niegdyś za dzieciaka byłem na tych terenach na obozie harcerskim. Pamiętam z tamtego okresu kilka miejsc jak Stańczyki czy Hańczę. Pamiętam też pierwszy survival, czyli przedzieranie się przez bagna Czarnej Hańczy i nocną walkę z dreszczami przy ognisku. W późniejszych latach byłem tam tylko przejazdem, ostatnio w ubiegłym roku jadąc na daleką północ.
Cisowa Góra to wybitnie charakterystyczny element krajobrazu w tym rejonie
Sięga 256 m n.p.m. i rozpościera się z niej wspaniały widok na tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego
Suwalszczyzna to piękny i może trochę niedoceniony region. Jej walorami są oczywiście krajobrazy. Oprócz lasów i jezior, które znajdziemy również na Mazurach, mamy przede wszystkim mocno urozmaicone, pagórkowate ukształtowanie terenu, A tam całą masę łąk, polan, szutrowych ścieżek czy szlaków turystycznych. Malownicze rzeki w postaci Czarnej Hańczy i Rospudy. Najstarszy w Polsce park krajobrazowy - Suwalski. Wieś staroobrzędowców - Wodziłki, jezioro Wigry wraz z Parkiem Narodowym i sporą ilość mniejszych bądź większych zabytków. To także miejsce styku kultur, przede wszystkim polskiej i litewskiej.
Dwujęzyczne nazwy miejscowości świadczą o całkiem sporej mniejszości litewskiej zamieszkującej te tereny
Dwa dni intensywnego jeżdżenia po tym terenie to ledwie tyle, żeby zapamiętać choć trochę jak Suwalszczyzna wygląda. Zdecydowanie jednak za mało aby poznać wszystkie jej walory.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz