5.09.2015

Najbliższy Wschód - Tykocin

Częściowo zrekonstruowany zamek wita na wjeździe do miasta
Tykocin to urokliwe małe miasteczko niedaleko Białegostoku. Liczy ledwie nieco ponad 2000 mieszkańców. Na wjeździe do miasta od strony północnej wita nas odbudowany według oryginalnych planów zamek, pierwotnie wybudowany w XVI w. na polecenia króla Zygmunta Augusta. Rekonstrukcja jest ukończona tylko w części, oczywiście z prywatnych pieniędzy.
Zabudowa wokół Dużego Rynku
Bardzo przyjemnie prezentuje się Duży Rynek, otoczony zabytkową niską zabudową. Na jego wschodnim krańcu stoi barokowy kościół pw. Świętej Trójcy. 
Kościół pw. Świętej Trójcy
Do czasów drugiej wojny światowej połowę mieszkańców miasta stanowili Żydzi. Był to jeden z największych w Polsce ośrodków kultury żydowskiej. Dzisiaj w budynku barokowej Wielkiej Synagogi znajduje się Muzeum Kultury Żydowskiej. 
Fragment Wielkiej Synagogi z prawej i front Domu Talmudycznego z lewej
Wnętrze Wielkiej Synagogi
Fragment jednej ze ścian
Tuż obok w piwnicy domu talmudycznego mieści się kameralna restauracja Tejsza, oferująca oczywiście kuchnię żydowską. 
Uliczka wiodąca do restauracji z kuchnią żydowską
W tym malutkim miasteczku znajduje się ponad 100 zabytkowych obiektów, a lokalizacja w Dolinie Narwi czyni je dodatkowo wartym odwiedzenia ze względu na piękne okoliczne tereny.

4 komentarze:

 1. Czasami człowiek włóczy się po świecie i szuka takich klimatów :) a tymczasem egzotyka może być za rogiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Wielokrotnie byłem zaskoczony w trakcie tego wyjazdu, tym, że cały czas jestem w Polsce :)

   Usuń
 2. Tykocin jest przepiękny. To jeszcze nie odkryta perła. Uwielbiam żydowską restaurację Tejsza. Ich śledzie z rodzynkami. Coś niesamowitego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat konsumowałem bigos po żydowsku, czyli w wersji wegetariańskiej :) Był bardzo dobry! A miasteczko naprawdę urokliwe :)

   Usuń