11.01.2016

Zimowy Bałtyk i wraki


Ostatni weekend wieńczył fazę chwilowego ataku zimy. Okazał się też dobrym czasem, żeby zobaczyć co tam piszczy na otwartym morzu. Bo w Zatoce Puckiej piszczy lód. I to piszczy aż miło, po horyzont.
Wąwóz Chłapowski kilka razy mijałem biegnącą nad nim drogą asfaltową. Nigdy wcześniej natomiast nie miałem okazji przejść się nim. A okazuje się, że ten zaledwie 500 metrowej długości i głębokości dochodzącej do 50 m skrawek Wybrzeża (będący rezerwatem) to wyjątkowo urokliwe miejsce. Idąc nim można poczuć się przez chwilę trochę jak w górach, tyle że u jego wylotu rozpościera się piaszczysta plaża i otwarty Bałtyk. 

A woda w Bałtyku ładnie wymrożona, przezroczysta, o nieco szmaragdowym odcieniu. Jak zwykle po sezonie morze robi na mnie największe wrażenie.
Wicher II i Grom II to wraki niszczycieli typu "Smiełyj" (produkcji radzieckiej), które ostatnio wypatrzyłem przypadkiem na satelitarnych mapach google i które stały się naszym ostatnim celem tego dnia. Umieszczono je tu w latach 70. dla ochrony portu wojennego przed atakami morza. Wcześniej, począwszy od lat 50., służyły w barwach polskiej Marynarki Wojennej. Między falochronem a Gromem II znajduje się też wrak anonimowego aluminiowego kutra. Nieco dalej wzdłuż linii portu wojennego, 12 metrów pod wodą, leży wrak przedwojennego kontrtorpedowca ORP Wicher, wsławionego walkami w Kampanii Wrześniowej 1939 roku. (źródło)8 komentarzy:

 1. "Między falochronem a Gromem II znajduje się też wrak anonimowego aluminiowego kutra."
  Z tego co mówią stare terpy z Helu to nie jest to anonimowy kuter ale części właśnie Wichra czy Gryfa. Ale mogę/mogą sie mylić. Niby były tam kominy aluminiowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda trochę jak autonomiczna jednostka. Ale nie mnie się o to spierać :)

   Usuń
 2. Piękne jest morze zimą. Lubię takie widoki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie zimą ma zupełnie inny charakter :)

   Usuń
 3. W tym roku w sezonie odwiedziłem wąwóz Chłapowski. Także zrobił na mnie duże wrażenie, ciekawe ukształtowanie terenu, różnorodna roślinność no i ciekawy tunel pod jezdnią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tunel wygląda jakby prowadził do innego świata :)

   Usuń
 4. A ja czekam już na wiosnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to już? Jeszcze dobrej zimy nie było :) Ja oczekuje wiosny na koniec lutego, wraz z końcem mojego urlopu :D

   Usuń